Топ Новости

Две нови ковид жртви во Гевгелија

Вторник, 19 Октомври 2021

Почина 69 годишник од Гевгелија. Ова вчера го објави Институтот за јавно здравје, заедно со податоците од ковид извештајот за период од изминатите 24 часа. Тоа е 82-ра жртва за Гевгелија, 10-та по ред во последниот и се' уште актуелен четврти Ковид бран во Гевгелија.
Во истиот извештај ИЈЗ јавува за уште една загуба на наш сограѓанин како последица на ковид-19, регистрирана преку системот „Мој Термин“ во периодот од 16.09. - 04.10.2021 год. Се работи за жител на општина Гевгелија со непрецизирана старост, бидејќи описот е за три ковид жртви тој ден регистрирани од ИЈЗ на возраст од 59 до 79 години од Тетово, Гевгелија и Велес, кои исто така биле евидентирани преку системот „Мој термин“.

Во моментот подрачјето на надлежност на Центарот за јавно здравје Гевгелија брои вкупно 100 случаи на активни лица со дијагноза ковид-19. Нивната територијална распореденост е следна:

- Гевгелија има 79 активни лица со ковид-19 (вкупно 2.500 заразени до сега, 2.339 оздравени и 82 смртни случаи од ковид);
Инциденцата (број на новозаразени) во последните 14 денови е пониска од инциденцата во претходниите две недели и покажува опаѓање од 12,5%.

- Богданци има 18 активни во моментот (вкупно 571 заразени до сега, 538 оздравени, 15 смртни случаи); и

- Дојран 3 активни лица (вкупно 142 заразени, 136 оздравени и 3 починати од компликации од коронавирусот).
Дојран бележи црвен аларм, со пораст за 100% во инциденцата (број на новозаразени), со евидентирани 2 случаи на новозаразени во последните две недели и 1 заразен во претходните две недели.

Во моментот во државата активни се 6.719 лица со ковид-19.Last modified on Вторник, 19 Октомври 2021 - 22:46

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.