Ана „Miss Earth North Macedonia 2021“

Среда, 20 Октомври 2021

Гевгеличанката Ана Брзанова е носителка на титулата Miss Earth North Macedonia 2021 и како таква ја претставува нашата земја Република Северна Македонија на светскиот натпревар за убавина Miss Earth 2021 кој се одржува на Филипините.
Има 21 година, висока е 184 сантиметри, пропорции 83-63-94 сантиметри, студира Финансиски менаџмент и е наша сограѓанка.

Планетарниот избор на убавици со причина „Miss Earth 2021 - Beauties for a Cause“ собра на едно место 140 претставнички од цел свет, кои од своја страна налагаат многу време за претставување, па манифестацијата се одржува речиси цел месец.

Го одвојуваме интервјуто што нашата претставничка Ана го имаше со официјалните лица на „Miss Earth 2021“.

Официјалото сиже и поента од нејзиното претставување што го заклучи „Miss Earth“ е: „Би реклa дека сум многу креативна личност, емотивна и оптимист“, вели за себе Ана. Еве поенти од интервјуто на нашата гевгелиска а светска убавица, Ана:


ОПИШЕТЕ ГО ВАШЕТО ДЕТСТВО/ГОДИНИ НА РАСТ
Морам да кажам дека сум живеел вистинско детство, без мобилни телефони и социјални медиуми, играјќи надвор со моите пријатели. Кога ќе се осврнам на моето детство, секогаш има насмевка на моето лице, навистина сум среќна што доживеав детство исполнето со детски игри и насмевки. Исто така, во тој период бев многу уметнички настроена, обожавав цртање и пишување песни.

КОЈ Е ВАШИОТ НЕЗАБОРАВЕН МОМЕНТ?
Да бидам искрена, најнезаборавниот момент за мене е моментот кога бев избрана да ја претставувам мојата земја како Мис на Земјата Македонија. Сметам дека тоа е моето најголемо достигнување, врв на мојата страст и хоби. Не ни сонував дека можам да ја добијам оваа титула, особено во момент кога работите не ми одеа така добро.

НЕКОИ СПЕЦИЈАЛНИ ПРИКАЗНИ ИЛИ ФАКТИ ЗА ВАШАТА СЕМЕЈСТВО?
Моите родители се од иста генерација, учеа во исто средно училиште. Она што ми е најинтересно е дека јас сум одговорна за нивниот стајлинг секогаш кога има некои специјални прилики на кои треба да присуствуваме. Се сметам за нивни личен стилист.

ШТО Е НАЈНЕВООБИЧАЕНОТО НЕШТО ШТО СТЕ ГО НАПРАВИЛЕ?
Чувам збирка чудни работи. Да набројам неколку - чувам шише вода, од која пиев при мојата прва операција, ги чувам протезите, косата - што морав да ја отсечам кога започнав со хемотерапија.

ШТО Е ВАШЕТО ЗАЛАГАЊЕ?
Моето залагање е да го кренам гласот, колку што можам, и да ги информирам луѓето колку што можам, за Македонецот да знае колку е важно да се одржуваат чисти реките и езерата. Потекнувам од мала земја која е многу богата со реки и езера, меѓу кои најстарото и најдлабокото во Европа - Охридското Езеро. Ја чувствувам оваа одговорност да преземам нешто за ова прашање, да споделувам информации и да исполнувам различни активности, бидејќи водата е движечка сила за целата природа.


ШТО ВЕ ПРАВИ ГОРДА ВО ВАШАТА ДРЖАВА?
Иако во денешно време Македонија е супер мала земја што едвај може да се забележи на мапата - во античко време таа всушност била најголемата империја што Светот некогаш ја знаел.

Горда сум што сум роден во оваа земја, а следните факти го докажуваат тоа:
- Градот Охрид и неговото прекрасно езеро. Она што го прави овој град толку оригинален е фактот дека Охридското Езеро е најстарото и е едно од најдлабоките езера во Европа.
- Познатата католичка мисионерка, Мајка Тереза од Калкута, всушност е родена во главниот град на Македонија - Скопје.
- Словенската писменост всушност започна во Македонија. Двајцата браќа Македонци, Свети Кирил и Свети Методиј ја основаа глаголицата од која нивните ученици, Свети Климент и Свети Наум, ја воспоставија кирилицата, која брзо се рашири и се прилагоди, а сега е широко користена од бројни словенски народи.
- Кога станува збор за природата - Македонија има најголем број планини и планински врвови во целиот свет. Изненадувачки, повеќето од овие врвови никогаш не биле посетени или скалирани од луѓе!
- Македонија е позната како единственото место во Европа каде што можете да најдете скапоцени камења додека македонскиот опиум е познат како најдобар во светот, со 14 единици морфиум!

ШТО МОЖЕТЕ ДА ПРОМОВИРАТЕ ЗА ВАШАТА ДРЖАВА?
Се разбира, нашата беспрекорна и прекрасна природа!

На сите им препорачувам да дојдат и да го посетат Охрид и езерото, за да ја искусат природната убавина која е на дофат каде и да погледнете. Ерусалим на Балканот, многу луѓе слушнале за Охрид како важен културен и верски град. Но, ова светско наследство на УНЕСКО вреди да се посети од толку многу причини. Да, тој е полн со прекрасни цркви и манастири, вклучувајќи го и совршениот Свети Јован во Канео, но исто така е само прекрасен град покрај езерото. Овде можете да ја измешате вашата летна забава со културни потфати, правејќи го Охрид совршена околна дестинација за одмор.

Кањонот Матка како втора дестинација. Кањонот Матка е сакан од љубителите на планинарењето, спаленкерите и фотографи од сите нивоа. Додека овде можете да одите на брод, да ги посетите манастирите, да пливате, да кајакарате, да шетате или да посетите некоја од пештерите. Иако Охридското Езеро привлекува меѓународни патници, остатокот од природните чуда на Македонија се далеку помалку познати надвор од земјата. Сепак, националниот парк Маврово е дом на највисоката планина во земјата (планината Кораб), најдобриот скијачки центар (Заре Лазарески) и еден од најомилените фестивали во земјата (фестивалот за венчавки Галичник). Значи, ако барате некаде што нуди интересна култура и прекрасна природа преку целата година, не барајте понатаму. Ако сте за храна, ќе сакате да ги посетите близначките села Јанче и Галичник, кои станаа нешто како кулинарска мека во Маврово и низ Македонија.

Друга дестинација, Трпејца. Градот Трпејца на Охридското Езеро го доби прекарот Македонски Сен Тропе, бидејќи туристите се' повеќе се насочуваат кон посета на ова мало, но гламурозно некогашно рибарско село.

Следна станица. Лоциран околу еден час надвор од Битола, Националниот парк Пелистер е втор по големина национален парк во земјата. Најпознатите знаменитости тука се двете планински езера познати како Пелистерски очи.

Посетителите доаѓаат за спектакуларни погледи, пешачење, кампување, качување по карпи и јавање. Значи, во основа Националниот парк Пелистер е рај на отворено.

КАКВА ТРИВИЈА ЗА СЕБЕ САКАТЕ ДА СПОДЕЛЕТЕ?
Јас сум исклучително емотивна личност, имам сочувство кон сите, малите работи ми се многу важни, и сe' допира до моето срце.

Last modified on Среда, 20 Октомври 2021 - 03:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

Црквата „Св. Кирил и Методиј“ со богата програма за чествување на Сесловенските

Денот на браќата Кирил и Методиј, основоположниците на македонската и

Повеќе

Благодарница за ТППЕ-Гевгелија од СДСМ и коалицијата во Советот

За Денот на пожарникарите 20 Мај, денеска претставници на советничката група на

Повеќе

Пресудa за „ТНT“: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во

Повеќе

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.