Топ Новости

Не е исто!!!

Недела, 24 Октомври 2021

Не им е исто на илјадници стечајци кои за прв пат во животот се згрижени од државата и добиваат надомест.

Не е исто за стотици деца кои заради деинституционализацијата не живеат во гнили домови кои не им даваат ни шанса за нормален живот.

Не им е исто на културните работници кои со колективниот договор и нивелирањето на платите се успристоија без да бидат на работ на егзистенцијата дури и кога не играат престави затоа што короната испразни сали.

Не е исто за наставниците, медицинските сестри и лекарите, воспитувачите и негувателките, кои со покачѕвањата на платите осетија што значи социјална сигурност и раст.
Не им е исто на социјалните пензионери на кои им недостигаа години стаж кои на стари години немаше да ги оставрат за да остварат право на пензија.
Не е исто примателите на социјална помош со 300% повисок социјален надомест.
Не е исто за стотици компании кои беа поддржани да работат и илјадници сочувани работни места во услови на економска криза заради пандемијата.
Не им е исто на лбгти припадниците кои денеска ги штити закон.
Не им е исто на земјоделците кои не се тресат за пласман со притисок од неисплатени субвенции со години.

Не им е исто на рударите кои го остварија долго бараното право да одат порано во пензија поради тешката дејност.
Не им е исто на припадниците на Армијата кои конечно законски се решени после својата служба наместо да се оставени да се снаоѓаат по улици.
Не е исто за лицата со попреченост и нивните семејства кои конечно системот ги препознава.

Не им е исто на оние што чекаа срцеви трансплантации во странство. Не им е исто на оние за чии ретки болести се наоѓаше лек само во странство.
Не им е исто на пензионерите чија пензија гарантирано стига во првата недела од месецот, и која има континуиран раст. Не е исто за државата која не мора да се задолжува за да ги исплати овие пензии.
Не им е исто на родителите на децата кои за прв пат им одат во градинки во периферијата и не мора да возат километри за да ги згрижат.
Не е исто за оние кои примаат минимална плата. Особено не е исто за оние со кожарска и текстилна минимална плата. И норма или учинок.
Воопшто не е исто.

Дали е ова доволно? Не.
Дали може повеќе? Да.
Дали треба да запре тука? Не.
Дали е ова сè? Ни приближно.
Дали ова беше лесно? Не.
Дали ова ќе исчезне ако власта нема социјална димензија? Да.

И затоа не е исто!


Aвтор: Зоран Бојаровски.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.