Топ Новости

Висока излезност во Гевгелија до 11 часот

Недела, 31 Октомври 2021

Денешниот втор круг на гласање од изборниот процес во Гевгелија се одвива непречено на сите 36 избирачки места, известуваат од Општинската изборна комисија за Гевгелија.

Според пресекот на излезност направен во 11 часот во општината своето гласачко право дос сега го остварила 3.767 граѓани. Од вкупно запишаните 19.076 граѓани во единствениот избирачки список за Гевгелија тоа значи излeзност од 19,75%.

Ако ги додадеме и гласовите на болните, изолираните и затворениците кои гласаа во текот на вчерашниот ден ( гласаа 251 лице),  бројот на граѓани од општина Гевгелија кои се изјасниле на овие избори до сега изнесува 21,06%.

Гласачкиот ден продолжува до 19 часот.

Од ОИК известуваат дека процесот на изјаснување на граѓаните се одвива без проблеми, нема застои на избирачките места, нема проблеми со фингерпринтите и граѓаните можат слободно да пристапат на гласање до утврдениот термин за гласање.Last modified on Недела, 31 Октомври 2021 - 12:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.