Топ Новости

Излезност од 56,65% во вториот крг во Гевгелија до 17 ч.

Недела, 31 Октомври 2021

Заклучно до 17 часот на 36-те отворени избирачки места во општна Гевгелија во вториот круг од изборите за градоначалник, своето гласачко право го оствариле 10.806 граѓани.
Од 19.076 граѓани запишани во единствениот избирачки список во општина Гевгелија со право на глас ова значи процентуална излезност од 56,65%.
Ваквата излезност е за 4% повисока од истиот термин за време на гласањето во првиот изборен круг во Гевгелија за овие локални избори 2021. Ова значи поголема одзивност на граѓаните кои во првиот круг апстинирале од гласање.

Гласањето продолжува до 19 часоот кога се затвараат сите избирачки места.
Денес освен во Гевгелија се гласа втор изборен круг за избор на градоначалник во вкупно 44 општини во државата.

Од ОИК Гевгелија изјавуваат дека целиот процес на гласање тече без проблеми.Last modified on Недела, 31 Октомври 2021 - 18:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.