Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Заев поднесе оставка од претседател на владата и од претседател на СДСМ

Недела, 31 Октомври 2021

После неофицијалните резултати од ЛИ 2021 од седиштето на СДСМ вечерва Зоран Заев поднесе оставка од премиерското место и лидер на СДСМ, но смета дека нема потреба од нови парламентарни избори, а за јавноста изјави:
- „Дозволете ми од името на СДСМ и сите наши луѓе да им честитам на нашите опоненти, ја преземам одговорноста на себе за вакциот развој на политичките настани, заклучно со резултатите на овие избори. Поднесувам оставка од премиер и од претседател на СДСМ. Им честитам на сите прогресивни граѓани кои се бореа за прогресивна Северна Македонија, изјави премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев.

Рече дека на терен било видливо огромна употреба на пари од страна на опозицијата.

ДОЛЖНОСТ МИ Е ДА ИСКОМЕНТИРАМ ДЕКА НА ОВИЕ ИЗБОРИ БЕА ВИДЛИВИ МНОГУ ПАРИ НА ТЕРЕН КАЈ ОПОЗИЦИЈАТА, ДОЈДЕНИ ДОМИНАНТНО ОД НАДВОР А ДАДЕН ЗАРАДИ ПОЛИТИКИ И ЗАРАДИ ЕКОНОМСКИ ПРИЧИНИ А ДЕЛ ОД ГОЛЕМИТЕ ПАРИ ГИ ДОБИЈА И ОД ДОМАШНИ БИЗНИСМЕНИ, ПРЕД СЕ ГАЗДИ НА ГРАДЕЖНИ КОМПАНИИ ЗАРАДИ ИДНИ ЛИЧНИ ФИНАНСИСКИ ИНТЕРЕСИ И ПЛАНОВИ. ЖАЛАМ ШТО СИТЕ ОВИЕ ПАРИ СЕ ЗНАЧАЈНА ПРИЧИНА ЗА ВАКВИОТ РЕЗУЛТАТ НА ИЗБОРИТЕ. ИСТО ТАКА САКАМ ДА СПОДЕЛАМ РАЗОЧАРАНОСТ КАЈ МЕНЕ, А ВЕРУВАМ И КАЈ ОГРОМЕН БРОЈ ГРАЃАНИ, ЗАТОА ШТО МНОЗИНСТВОТО ОД НАРОДОТ КОЈ ГЛАСАШЕ ЗАЕДНО СО СИТЕ ТИЕ ШТО ОСТАНАА ДОМА ГИ ИЗБРАА ИСТИТЕ ЛУЃЕ И ПОЛИТИЧАРИ КОИ ПРЕД САМО 4 ГОДИНИ ПРЕД ОЧИТЕ НА ЦЕЛАТА ЈАВНОСТ САКАА И ТРГНАА ДА УБИВААТ, рече Заев на вечерашната прес конференција во седиштето на СДСМ.

Извор: Телма.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

Одбележан Светскиот ден на прва помош

По повод Светскиот ден на Првата помош, Црвен Крст на Македонија со град

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.