Топ Новости

Валандово го одбележа Денот на ослободувањето

Сабота, 06 Ноември 2021

Општинскиот празник 6-ти Ноември, Денот на ослободувањето на општина Валандово денеска беше одбележан со доделување на општинските награди на заслужни граѓани од Валандово.

Во холот на Домот на култура "25 Мај" - Валандово, се одржа свечен настан на кој беа доделени "6-то Ноемвриската" награда и општински признанија за постигнат успех во 2021 година.

Највисоката општинска награда "6-ти Ноември" за 2021 година беше доделена на:
- Фудбалскиот клуб КМФ #Проект - Јосифово.
КМФ Проект, годинава беше државен шампион во мал фудбал и забележи успешен настап на европската фудбалска сцена. Преку своите успеси ја промовираше општина Валандово и ги поттикна младите луѓе од заедницата да спортуваат и победуваат.

Општински признанија за 2021 година беа доделени на:
- Д-р Борислав Калковалиев
- репрезентативките Драгана Гегова и Катерина Петкова
- Здружение на лозари "МАК ВРАНЕЦ" - Пирава Валандово
- Сојуз на борци - Валандово
- ТППЕ - Валандово
- ЈП Национални шуми - подружница Саланџак - Валандово
- ДЗС - Валандово
- ФК Младост - Удово
Нека е честит и вековит празникот на општината - Денот на ослободувањето на Валандово.Last modified on Сабота, 06 Ноември 2021 - 20:33

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.