Топ Новости

Новак го освои Париз мастерс 2021

Недела, 07 Ноември 2021

Српскиот тенисер и светски рекет број 1 Новак Ѓоковиќ со денешната победа во финалето на Париз Мастерс 2021 над рускиот тенисер Медведев го освои својот 37ми мастерс во кариерата, инаку 6-ти трофеј освоен на Париз. Ова е негова 86-та освоена титула во кариерата од одиграни 123 финални натпревари.
Дуелот со Mедведев траеше 2:15 часа, а конечниот резултат 2:1 во сетови за Ноле (4-6, 6-3, 6-3).

На мастерсот во Париз Новак вчера освои уште еден тениски рекорд - Новак Ѓоковиќ со полуфиналната победа над Хуркач испиша нова тениска историја, бидејќи стана првиот играч кој по седми пат завршува една календарска година како најдобро рангиран на АТП листата.

Со овој триумф во Париз, Новак си го осигура првото место до крајот на 2021-ва година и со тоа го мина легендарниот Пит Сампрас со кого досега ја делеа првата позиција на вечната листа со по шест завршени години како најдобри во светот, нешто што предизвика нависитна огромно задоволство кај Србинот.

– „Ова е големо достигнување, навистина сум посбено горд и навистина ми олесна. Неверојатно е тоа што го минав мојот пример и идол од детските денови, големиот Пит Сампрас. Овој успех е мој, но и на моите најблиски и на целиот тим. Без нив, нема да можам да играм на ова ниво“ – порача Ѓоковиќ.

Last modified on Недела, 07 Ноември 2021 - 19:37

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.