Топ Новости

Петкратно поголем интерес за трета доза вакцина во Општа Болница Гевгелија

Недела, 07 Ноември 2021

Изминатите двеипол недели од почетокот на имунизација на населението против ковид-19 со трета доза вакцина во Општа Болница Гевгелија аплицирани се 1.151 доза кај исто толку граѓани.

Ова значи дневен просек од 100-на лица кои го посетуваат вакциналниот пункт при Општа Болница Гевгелија со цел да се заштитат пред зимските месеци со појачана бустер доза против ковид.

- „Најголем интерес за трета вакцина против ковид пројавуваат постарите генерации граѓани кои примија вакцина „Астра зенека“, но за жал информираноста им е нецелосна - потребно е да изминат шест месеци од последно примената втора доза за да може да бидат вакцирани со трета бустер доза од производителот „Фајзер“. Таквите граѓани ги информираме според евиденцијата од националниот систем за вакцинација и „Мој термин“ кога точно може да се јават за да бидат приматели на трета доза вакцина против ковид. Согласно рокот ќе бидат услужени овде во вакциналниот пункт во Гевгелија“, - изјавува д-р Тодорка Окова, задолжена за вакцинација на граѓаните против ковид за подрачјето на надлежност на гевгелиската Болница.

Таа забележува дека интересот за трета доза е значително голем за разлика од интересентите за прва доза вакцина кај граѓаните од регионот на надлежност на ОБ Гевгелија. 

Инаку до сега во гевгелискиот вакцинален пункт со две дози вакцина против ковид вакцинирани се вкупно 12.560 граѓани.

Зголемениот интерес за трета бустер доза се чувствува и од податокот што неделно интересенти за прва доза има околу 60 лица, а за трета доза околу 300 лица. Тоа значи однос од 1:5 во корист на бустер дозата против ковид.

Дека вакциналната превентива е избор на граѓаните пред настапот на зимските месеци зборуваат и податоците на државно ниво каде односот на интересенти за прва во однос на трета доза вакцина е 1:3. Гевгеличани значи повторно предничат со приоритетите пред државниот просек.

Вакциналната заштита од ковид е успешен показател во Кина, земјата на потеклото на пандемијата која досега успеа да вакцинира една милијарда од своите жители. Со тоа од светско жариште денеска, ноември 2021, Кина е на 113 место од светската карта по број на заболени, со 1.169 активни случаи на ковид-19 од инаку 68 милиони заболени во текот на пандемијата.

Во светот до сега бројот на корона заразени надмина 250 милиони жители, а бројката на смртни случаи од ковид изнесува над 5 милиони жители од светската популација.Last modified on Недела, 07 Ноември 2021 - 22:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.