Петкратно поголем интерес за трета доза вакцина во Општа Болница Гевгелија

Недела, 07 Ноември 2021

Изминатите двеипол недели од почетокот на имунизација на населението против ковид-19 со трета доза вакцина во Општа Болница Гевгелија аплицирани се 1.151 доза кај исто толку граѓани.

Ова значи дневен просек од 100-на лица кои го посетуваат вакциналниот пункт при Општа Болница Гевгелија со цел да се заштитат пред зимските месеци со појачана бустер доза против ковид.

- „Најголем интерес за трета вакцина против ковид пројавуваат постарите генерации граѓани кои примија вакцина „Астра зенека“, но за жал информираноста им е нецелосна - потребно е да изминат шест месеци од последно примената втора доза за да може да бидат вакцирани со трета бустер доза од производителот „Фајзер“. Таквите граѓани ги информираме според евиденцијата од националниот систем за вакцинација и „Мој термин“ кога точно може да се јават за да бидат приматели на трета доза вакцина против ковид. Согласно рокот ќе бидат услужени овде во вакциналниот пункт во Гевгелија“, - изјавува д-р Тодорка Окова, задолжена за вакцинација на граѓаните против ковид за подрачјето на надлежност на гевгелиската Болница.

Таа забележува дека интересот за трета доза е значително голем за разлика од интересентите за прва доза вакцина кај граѓаните од регионот на надлежност на ОБ Гевгелија. 

Инаку до сега во гевгелискиот вакцинален пункт со две дози вакцина против ковид вакцинирани се вкупно 12.560 граѓани.

Зголемениот интерес за трета бустер доза се чувствува и од податокот што неделно интересенти за прва доза има околу 60 лица, а за трета доза околу 300 лица. Тоа значи однос од 1:5 во корист на бустер дозата против ковид.

Дека вакциналната превентива е избор на граѓаните пред настапот на зимските месеци зборуваат и податоците на државно ниво каде односот на интересенти за прва во однос на трета доза вакцина е 1:3. Гевгеличани значи повторно предничат со приоритетите пред државниот просек.

Вакциналната заштита од ковид е успешен показател во Кина, земјата на потеклото на пандемијата која досега успеа да вакцинира една милијарда од своите жители. Со тоа од светско жариште денеска, ноември 2021, Кина е на 113 место од светската карта по број на заболени, со 1.169 активни случаи на ковид-19 од инаку 68 милиони заболени во текот на пандемијата.

Во светот до сега бројот на корона заразени надмина 250 милиони жители, а бројката на смртни случаи од ковид изнесува над 5 милиони жители од светската популација.Last modified on Недела, 07 Ноември 2021 - 22:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.