Топ Новости

Ракијада во Валандово

Вторник, 09 Ноември 2021

После едно годишна пауза предизвикана од пандемијата, валандовчани повторно се собраа на заедничко печење ракија од вкусното грозје од валандовското поднебје. Инвентивните мајстори ја презентираа и ракијата направена од калинка - плодот исто така по кој е познат Валандово и валандовско.

На просторот од Базенот во Валандово, на отворено, зачуреа оџаците на 20 пријавени натпреварувачи, марифетите на мајсторите на жестоката напивка беа презентирани на дело. Учесниците се натпреваруваат во производство на лозова ракија со марифет пренесуван генерации наназад. Секогаш победуваат нијансите и квалитетот се издига на ново повисоко ниво.
Стручното жири го набљудуваше целиот процес на подготовка на ракијата и ги прогласи најдобрите мајстори на стариот занает на овогодинешната Валандовска Ракијада 2021:
- Прво место годинава освоија Ѓорги Пандев и Никола Смиланов;
- Второ место: Марјан Ташков и Слободан Џилвиџиев;
- Трето место: Ѓорги Дончев и Константин Гетов.

Инаку, тимот од ревијалниот дел, произведуваше ракија од калинка, како нов метод во заедницата и можност за надградување на традицијата.

Организаторот на традиционалната манифестација додели признанија и врачи благодарници за учеството на сите учесници.

 

Last modified on Вторник, 09 Ноември 2021 - 19:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.