Топ Новости

Започна вакцинацијата против сезонскиот грип

Петок, 12 Ноември 2021

Од рано утринава отворени се пунктовите за вакцинација против сезонски грип, јавуваат од Министерството за здравство.
Заинтересираните граѓани треба да се пријават на националниот систем vakcinacija.mk и по СМС порака ќе добијат закажан термин за вакцинација.
Годинава Министерството обезбеди 40 илјади вакцини наменети за имунизација на ризичните категории на граѓани. Вакцините за нив ќе бидат бесплатни. Дополнително обезбедени се и вакцини за комерцијална употреба.

Од утрово отворен е пунктот за вакцинација во Центарот за јавно здравје, ПЕ Гевгелија каде се изведува вакцинација против сeзонски грип. Интересот кај граѓаните е голем, особено постарата популација. Од ЦЈЗ Гевгелија велат дека според распоредот за работа и расположивиот кадар дневно ќе можат да опслужат по 122 граѓани кои со закажан термин ќе можат да дојдат во просториите на ЦЈЗ и овде да ја примат вакцината.

ЦЈЗ располага и со комeрцијални вакцини, но тие ќе им бидат достапни на граѓаните од понеделник.
Годинава организационата подготовка за имунизација против сезонскиот грип стартува навремено, па со посакуваниот одзив на граѓаните можат да се избегнат здравствени компликации претстојната зима кај пациентите кои се од постарата и хроничната група на заболени лица.Last modified on Петок, 12 Ноември 2021 - 16:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.