Започна вакцинацијата против сезонскиот грип

Петок, 12 Ноември 2021

Од рано утринава отворени се пунктовите за вакцинација против сезонски грип, јавуваат од Министерството за здравство.
Заинтересираните граѓани треба да се пријават на националниот систем vakcinacija.mk и по СМС порака ќе добијат закажан термин за вакцинација.
Годинава Министерството обезбеди 40 илјади вакцини наменети за имунизација на ризичните категории на граѓани. Вакцините за нив ќе бидат бесплатни. Дополнително обезбедени се и вакцини за комерцијална употреба.

Од утрово отворен е пунктот за вакцинација во Центарот за јавно здравје, ПЕ Гевгелија каде се изведува вакцинација против сeзонски грип. Интересот кај граѓаните е голем, особено постарата популација. Од ЦЈЗ Гевгелија велат дека според распоредот за работа и расположивиот кадар дневно ќе можат да опслужат по 122 граѓани кои со закажан термин ќе можат да дојдат во просториите на ЦЈЗ и овде да ја примат вакцината.

ЦЈЗ располага и со комeрцијални вакцини, но тие ќе им бидат достапни на граѓаните од понеделник.
Годинава организационата подготовка за имунизација против сезонскиот грип стартува навремено, па со посакуваниот одзив на граѓаните можат да се избегнат здравствени компликации претстојната зима кај пациентите кои се од постарата и хроничната група на заболени лица.Last modified on Петок, 12 Ноември 2021 - 16:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.