Топ Новости

AK „7ми Ноември“ со две 7ми места на полумаратон во Солун

Понеделник, 22 Ноември 2021

Деветиот меѓународен полумаратон што се организираше викендов во Солун, Р.Грција привлече 10.000 атлетичари од 53 земји. Меѓу нив и членови на Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“ од Гевгелија.

Забележително е што меѓу толкавата атлетска конкуренција нашите претставници успееја да се изборат за седмо место во категоријата од 10 километри, и во женска, и в машка конкуренција.

Цеца Србова беше 7-мо пласирана на трката од 10 километри за жени

Тодор Анчев беше 7-мо пласиран на трката од 10 километри мажи.

Инаку, на полумаратонот во Солун учествуваа вкупно 22 атлетичари од Гевгелискиот АК „7-ми Ноември“. Ќе ги споменеме сите кои трчаа низ тркачките траси во Солун, тоа се атлетичарите: Драган Ристов, Данче Крајчева, Цеца Србова, Тоше Анчев, Станислав Стојменов, Магдалена Јованова, Никола Ковачев, Русимка Динев, Ѓорге Лазаров, Валентина Узунова, Мијалче Андоновски, Ангел Делиќ, Игор Коцевски, Томе Каркалашев, Блаже Петковски, Александар Петковски, Тоше, Александра Петкова, Борјана Петкова, Петар Лешев, Марјан Ризов, Насе Епов и Методија Ичев.

Ова значи успешно претставување на гевгелиските атлетичари на екстра бројниот маратонски собир во Солун, на 9-от Меѓународен ноќен полумаратон „ЗениΘ“ одржан овој викенд.

 

Last modified on Понеделник, 22 Ноември 2021 - 13:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.