Топ Новости

На работа само вакцинирани, или со негативен ПЦР тест

Понеделник, 22 Ноември 2021

Новите анти ковид мерки што ги предлага Кризниот шаб според Комисијата за заразни болести попладнево беа разгледани на заедничка средба помеѓу министерот за здравство и претставници на синдикалните организации во УПОЗ и во здравството.

На состанокот синдикатите не се спротивставиле на мерките предложени од кризниот штаб, но побарале:
- Новите мерки да стапат на сила 14 дена после донесувањето од Владата;
- после вакцинирањето работникот да може да користи два слободни работни дена, платено отсуство,
- а оној што ќе одбие да се вакцинира при правење на задолжителен PCR тест истиот да биде на трошок на работодавачот, а не на работникот.

Овие мерки треба да бидат разгледани на утрешната седнца на Владата на РСМ.
Министерот Филипче најави дека истите ќе важат и за јавните и за приватните институции како барање и реакција од Стопанските комори во државата. 

Last modified on Понеделник, 22 Ноември 2021 - 19:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.