Топ Новости

Еко патрола во Негорци

Сабота, 27 Ноември 2021

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните програми. Како и колку тоа се остварува на терен граѓаните го гледат наоколу, во близина на нивните живеалишта, или непосредната околина.

Примерот на граѓанска еко патрола кој ви го презентираме е од жители на село Негорци кои негодуваат за некогаш исчистената и повторно „никната“ дива депонија кај месноста „Коста“. Тие предупредуваат дека секој жител на Негорци треба да го фрла својот смет во контејнер, а воедно и го осудуваат таквото неодговорно однесување на своите сограѓани. Реакциите во јавноста одат до таму што некој од членовите на ФБ групата на с.Негорци предлага ваквите еколошки престапи јавно да се објавуваат на огласна табла на сред село со напис „Срам на неделата“:
- „Ќе ставите на сред село едно пано или огласна табла и сликите ќе ги прикачите на него од тој што фрла и ќе напишете срам на неделата нека се срами не само поединецот туку и цела негова фамилија. Поздрав и секоја чест за постот и фотографиите“.

За чистотата на урбаната средина одговорни се комуналците, но што да се рече за ваков пример на комунална не совесност на граѓаните кои својот домашен отпад го расфрлаат по околните зелени површини, покрај патиштата, како тоа зеленило да не е пак наше и целата околна природа која треба да ја чуваме.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.