Топ Новости

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Недела, 28 Ноември 2021

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе се одржи Света Златоустова Литургија за чудотворната икона на Пресвета Богородица - Согленска која што за прв пат ја посетува и ќе ја благослови Гевгелија.

Верниците кои сакаат да присуствуваат на овој чин се добредојдени од страна на Гевгелиското Архиерејско Намесништво кое веќе се подготвува за литургиите.

Иконата на Пресвета Богородица - Согленска ќе ја „прошета“ Гевгелија со Молитвената Литија која ќе започне од дворот на Манастирот „Св. Спас“, а ќе продолжи низ градското шеталиште во центарот на Гевгелија, ќе помине покрај зградата на Општината и ќе пристигне во Црквата „Св. Кирил и Методиј“. На насанот со духовни песни ќе се придружат членовите на хорот „Св. Јован Кукузел“ од Гевгелија и Ансамблот „Бојмија“.

Денеска 28 ноември започнуваат шестнеделните божиќни пости кои ќе траат се' до 6 јануари следната година. Во текот на 40 дневниот пост може да се конзуираат масо, риба и вино и така прочистени во телото, а со пречиста на 7 јануари и на духот може да уживаме во Божиќните празници.
Лесни и Богоугодни пости. Да е напомош Пресвета Богородица - Согленска !

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.