Топ Новости

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Недела, 28 Ноември 2021

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот Славчо Поповски. Тоа ќе настапи ноќта понеделникот спрема вторникот.

Според Попоски, од утре времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, додека на планините врнежите полека ќе преминуваат во снег. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен и од југопзападен правец, додека дневните температури ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 15 степени.

Под влијание на СТУДЕН БРАН од север, во вторник ќе дува засилен ветер од северен и од северозападен правец и ќе има повремени врнежи од дожд, додека на повисоките места и на планините врнежите ќе бидат од снег. Во вторник исто така услови за провејување на снег ќе има и на некои пониски места, додека температурите ќе се искачуваат во интервалот од 1 до 10 степени во најтоплите предели.

Поради ладното разведрување, особено студено утре ќе имаме во средата кога минималните температури насекаде ќе бидат под нулата и истите ќе се спуштаат во интервалот од -9до „0“ степени, додека на панинските места истите се очекува да се спуштат и под -10 степени. Во Гевгелија овој ладен бран ќе донесе минусна температура од 1степен под нулата, а дневната едвај 7 степени над нулата.

Следува период кога неизбежно, поради студот кој ни' е пред врата, најмногу ќе бидеме дома, помалку ќе се движиме и уште поретко ќе излегуваме на воздух. Есенската детоксикација на организмот е најдобриот начин да се подготвиме за претстојниот период на вируси, настинка и недостаток на сонце. Секако, мора да работиме на подобрување на имунитетот, не само поради зимата туку и поради пандемијата која, за жал, зема замав“ - вели метеорологот Поповски...

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.