Д-р Мехмедовиќ: Третата бустер доза е доволна против омикрон

Понеделник, 13 Декември 2021

Новиот сој на короната „омикрон“ засега не е детектиран во Македонија, но неговото присуство во 60 земји во светот oд кои голем дел на Европскиот континент, па и претстојната зима не тера да се замислиме дали сме подготвени да му одолееме.
Д-р Злате Мехмедовиќ од Здравствениот дом Скопје смета дека, иако е рано, идно сценарио за четврта доза против корона вирусот сепак постои.

- „Третата бустер доза ќе биде сосема доволна, кога е во прашање сојот омикрон. Постојат повеќе сценарија, во кои што омикрон се следи. Сепак, тоа е нов сој и следењето на каратеристиките може да изреализира неколку сценарија“, вели Мехмедовиќ во изјава за Канал 5 ТВ.

Според него, треба да бидеме подготвени во секој случај, без разлика на сојот.

Зимскиот корона бран и евентуалната детекција на „омикрон“ во Македонија ќе покажат дали ќе ни' требаат нови решенија против пандемијата.

- „Постојат можности за четврта доза“, додава Мехмедовиќ..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.