Двајца починати од корона во регионот на ЦЈЗ Гевгелија

Вторник, 14 Декември 2021

Во изминатото денонокие ИЈЗ го регистрира следниот ковид биланс: 353 новозаразени, 450 оздравени, 14 смртни случаи како последица на компликации настанати од коронa вирусот во човековото тело. Починатите се на возраст од 62 до 80 години старост. Заедно со денешниот извештај нотирани се уште 4 лица починати од ковид -19 кои се пријавени во регистарот на „Мој Термин“ за периодот од 19.11. - 07.12.2021 година. Меѓу овие починати, две ковид жртви се од подачјето на надлежност на Центарот за јавно здравје Гевгелија. Еден пациент е од Гевгелија, а другиот е жител на општина Дојран. Починатите се на возраст од 71 до 88 годишна возраст.

Сегашната ковид состојба во регионот е следна:
- Гевгелија има 81 активни случаи на ковид-19 ( од вкупно 2.846 заразени до сега, оздравеле 2.677, а 88 лица починале како последица од ковид-19в;
- Богданци има бо моментот 28 активни случаи на ковид-19 (од 659 заразени од почетокот на пандемијата до сега 615 оздравеле, а 16 пациенти им подлегнале на компликациите од вирусот);
- Дојран во моментот е со 6 активни на ковид-19 (од 172 до сега заразени 161 оздравеле, а 5-мина ковид пациенти завршиле со смртен исход).

Вкупниот број на активни во регионто на ЦЈЗ изнесува 115 лица. Вкупниот брј на заразени до сега во рамки на регионот изнесува 3.677 лица, а смртен исход имале вкупно 109 лица.

Во рамките на државата денешниот број на ковид активни изнесува 5.428 лица и е помал од вчера за 111 случаи..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.