Бадеми - чувари на срцето, ја подобруваат мозочната активност

Сабота, 18 Декември 2021

Бадемите како коскесто овошје се пригодни апетисани со пијалок во друштво, но нивнаото конзумирање освен вкусно задоволство има и добра, корисна страна за органите во човековото тело. Иако бадемите се исклучително добри и ја забрзуваат работата на нашите органи, сепак не треба да претеруваме со нив. Меѓутоа, кај нас доста е „популарно“ да се купат околу сто грама од овој плод и да се грицка во текот на денот, но и оваа навика не е нешто што се практикува секој ден.

Затоа, пожелно е секој ден да се консумираат бадеми во помали количини.

Еден од најдобрите начини за консумирање на дневен внес на бадеми е наутро да изедете неколку натопени парчиња, што може да биде исклучително корисно за вашето тело – како и на секој на кого му треба „кец во ракав“ во овој студен период, пишува „Healthline“. .

Натопени бадеми

Потопете четири до пет бадеми во сад со топла вода и додадете малку сол. Потоа покријте го садот со капак, крпа или алуминиумска фолија и оставете го да отстои преку ноќ или осум часа.

Наутро исцедете ги бадемите и измијте ги. Потоа, на вас зависи дали сакате да ги оставите малку да се исушат или веднаш да ги консумирате.

Зошто е ова добро за нас?

Натопените бадеми се најдобар извор на влакна, протеини и здрави масти, како и одличен извор на витамин Е и магнезиум. Витаминот Е е корисен за косата, за еластичност на кожата, а магнезиумот помага при можочната активност и спречува појава на Алцхајмерова болест. Бадемите се богат извор на антиоксиданти кои се концентрирани во кафениот слој на кожичката, а тие помагаат при оксидативниот стрес, предизвикан од слободните радикали во телото.

Бадемите се особено важни затоа што можат да не заштитат од неколку хронични болести, вклучително и срцеви заболувања и дијабетес тип 2! Редовното внесување на бадеми може да влијае на слабеењето, да го намали нивото на лошиот холестерол и позитивно да влијае на работата на срцето. Внесувањето на бадемите во секојдневната исхрана е олицетворение на благосостојба и здравјје.Last modified on Сабота, 18 Декември 2021 - 05:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.