Топ Новости

Дојран со најмала стапка на морталитет во државата и за време на пандемијата

Недела, 26 Декември 2021

Од сите 35 општини кои се под надзор на Институтот за јавно здравје на Македонија во врска со состојбата со ковид-19 во земјата општина Дојран е општина со најмала стапка на морталитет (смртност на 100.000 жители) која изнесува 154,1. Ова е најмала стапка и претставува добар податок за општина Дојран кога се работи за живот во услови на здравствен ризик од вирусот корона.

До вчера Дојран живееше со само само еден регистриран случај на активно лице заразен со вирусот SarsCiv-2, но со денешниот извештај на ИЈЗ-Скопје бројот на новозаразени се покачи за уште еден детектиран корона позитивен во Дојран,

Последната ковид статистика на ИЈЗ вели дека во земјата има 4.832 случаи на активни лица на вирусот. Од нив само двајца се жители на општина Дојран. Оваа општина има и најмал број на вкупно заразени до сега од почетокот на пандемијата (вкупно 174 лица) и општина со втора најмала инциденца (стапка на заразеност на 100.000 жители) која изнесува 5.331,3 (пред Дојран е Македонски Брод со инциденца 4802,6). Дојран е и општина со најмал број на починати лица како последица од корона (бкупно 5 од почетокот на пандемијата до сега).

Од трите јужни општини кои се под надлежност на Центарот за јавно здравје Гевгелија, општина Гевгелија упорно се движи во распон од 80 до 90 активни лица во период од месец дена, следејќи секојдневно евидентирање на оздравени лица, но и новозаразени кои ја држат состојбата во здравствена присмортра на матичните лекари, ангажираност на тимот во ковид модуларната болница и лабораториите за тестирање.

Моменталната Ковид состојба во регионот на ЦЈЗ Гевгелија изнесува 116 активни случаи, а теритријалната разместеност е следна:
- Гевгелија во моментот е се 86 активни лица на ковид-19
- Богданци има 28 активни на вирусот
- Дојран во моментот има 2-ца активни на ковид-19.

Празничните групирања можат да ја променат корона сликата како во државата, така и во туристичкиот Дојран, затоа внимателно и со примена на анти-ковид мерките, од сегого од нас најодговорно.

 

Last modified on Недела, 26 Декември 2021 - 19:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.