Топ Новости

Да, мајка ќе чека!

Четврток, 30 Декември 2021

Чека мајка. Сон не ја фаќа. На скалилата чека. Ги нема да дојдат. А ветија. На софрата, колку рацете ја држеа и колку имаше, постави се'. Поминаа сите празници, а нив ги нема. И Свети Никола помина. Абер и' пратија поради пустатата епидемија не можеле да дојдат. Чека на скалилата, не во собата каде масата е полна со јадења. Од рани зори до мрак чека. Погледот не го трга од тесниот сокак. Одтаму ќе дојдат.

- „Ќе дојдат, шепнува тивко. Ќе дојдат. Ќе ги дочекам. Тука ќе ги чекам. И ќе ги дочекам. Ако е ладно. Имам сили. Ќе ги чекам!.До Нова година има уште малку. Ќе дојде ќерката со зетот, со внучињата. Знам. Да, знам дека ќе дојдат. Софрата е подготвена. Ќе ги гушнам, милите мои и ќе ги нагостам. Не, не. Нема да плачам. Може некоја солза да ми се стркала по лицето, но, нема глас да пуштам. Срцето и душата нека плачат. А, ако не дојдат?.Ех, пустата јас. Не, не. Ќе дојдат, Ќе дојдат. Тие ми се се'. Мора да дојдат. Мајка ќе ги чека“.

Да мајка ќе чека!

Автор: Стоилко Андреевски - новинар

P.S.
Посетете ги родителите за празниците. Тие Ве чекаат нестрпливо. И, бидете сигурни дека сте здрави и дека со себе ги носите само Вашата љубов и внимание, а не и короната.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.