Новогодишен јануарски корона рекорд во Гевгелија

Вторник, 04 Јануари 2022

Четвртиот ден од Новата година Гевгелија го дочекува со нови 23 лица заразени од коронавирусот, а вкупно 29 новозаразени во регионот на Центарот за јавно здравје во Гевгелија. Освен тоа денеска ја бележиме и 89-та корона жртва во Гевгелија, пациент на 82 годишна возраст. Ова е воедно и 210-та корона жртва во регионот на надлежност на ЦЈЗ Гевгелија.

Двоцифрените извештаи беа одлика за Гевгелија во текот на ноември и првата половина од декември минатата година, но никако не ја надминуваа втората декада.
Денешниот корона број на заразени е рекорден и за државата - регистрирани се вкупно 1.197 новозаразени во последните 24 часа. Има регистрирано и 331 оздравени и 15 починати како последица од корона компликации. Бројот на активни случаи во државата се искачи на 5.667 лица.

Моменталната ковид состојба во регионот е следна:
- Гевгелија има 116 активни лица на ковид-19, (само денеска се детeктирани 23 новопозитивни, 9 оздравени и 1 починат);
- Богданци има 31 активни (5 нови случаи се од денешниот извештај на ИЈЗ);
- Дојран има 3 активни случаи на ковид-19 (денеска има регистрирано 1 новозаразен и 1 оздравен пациент од ковид-19).

Празничната раздвиженост, групирањата, славењата со друштво го носат данокот на несигурноста од контакт со вирусот.

 

 

Last modified on Вторник, 04 Јануари 2022 - 16:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.