Топ Новости

Нова управа на КК „Кожув“ - Гевгелија

Среда, 05 Јануари 2022

Гевгелискиот кошаркарски клуб „Кожув“ пред крајот на 2021 постави нова управа која за својот предизвик доверена од членовите кои гласале за нив, најавуваат дека ќе работат со нов концепти со акцент на младинските категории.
Така со почетокот на новата 2022 година, вториот дел од сезоната, Кошаркарскиот клуб „Кожув“ ќе го дочека во сосема поинаква атмосфера од онаа која владееше последните месеци.

На чело на управата е поставен Зафир Чучанов како претседател на клубот и Драган Лазаровски како спортски директор. Станува збор за поранешни кошаркари, „деца“ на Кожув кои ги поминале сите младински категории во клубот за потоа да заиграат и во сениорската екипа.

Чучанов играше за „Кожув“ кога оваа екипа се натпреваруваше во Втората лига, а потоа беше член и на „Пелистер“ и поранешниот прволигаш „Бест“. Успешен е и на приватен план, со развиен бизис во Гевгелија. Лазаровски, покрај „Кожув“, беше играч и на „Вардар Линеа“, „Плејмејкер Кубус“ за и тој да ја заврши кариерата во „Бест“ каде неколку години работеше и како тренер. Во моментов, тој работи во приватна фирма како оперативен менаџер.

Новата управа на чело со Чучанов и Лазаровски влегува во клубот со нови идеи и стратегии за промоција на кошарката и, пред се, младите кошаркари. КК „Кожув“ Гевгелија е стандарден прволигаш веќе една деценија, а во 2013 година го оствари најголемиот успех со пласманот во финалето од плеј-офот. Лани за малку се спаси од испаѓање, во плеј-аутот против „Црн Дрим“ и новите челници ќе се обидат да спречат клубот повторно да се најде во слична ситуација. 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.