Топ Новости

Почувствуван земјотрес во Гевгелија и Македонија

Недела, 09 Јануари 2022

Вечерва, во 22:43:47 часот се почувствува тектонско движење на тлото во Гевгелија. Епицентарот на земјотресот е регистриран на 6 километри север-северозападно од местото Флорина во Грција, на длабочина од 10 километри под земјиното тло.

Земјотресот е почувствуван и во Гевгелија, особено што се наоѓа на истата тектонска плоча заедно со целиот Балкан. Го почувствуваа и жителите на Скопје поради одалеченоста од 131 километар јужно од Скопје, како и во Битола, која е одалечена 23,2 км од епицентарот и во Ресен, со оддалеченост од 42 км од епицентарот на ударот. 

Јачината на земјотресот е со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала.

Земјотресот беше почувствуван и во соседните земји Албанија, Грција, Северна Македонија. 

Во регионот на Битола кој е најблиску до тектонското раздвижување на земјините плочи после ударот во 22:43 регистрирани се уште шест последователни удари. со различна јачина од 2,6 до 4,2 степени според Рихтеровата скала. Последниот регистриран удар е во 23:21 часот со јачина од 3,9 степени R на 3 km од местото Флорина исто така во Грција.

Last modified on Недела, 09 Јануари 2022 - 23:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.