Топ Новости

Ѓокович го доби судскиот процес во Австралија, неизвесно дали ќе настапува на Австралија опен

Понеделник, 10 Јануари 2022

Новак Ѓокович утрово го доби судскиот процес против државата во Австралија, но сè уште нема разрешница дали ќе настапи на турнирот Австралија опен. На потег е министерот за миграција на Австралиската Влада, кој може да донесе одлука за прифаќање или укинување на неговата виза за влез во Австралија.
Според последните информации, Ѓоковиќ со „црн“ говор ја напуштил канцеларијата на своите адвокати, а насобраните фанови изгледа погрешно претпоставиле дека властите го носат на аеродром со цел да го депортираат.

Иако таа информација сè уште не е потврдена, предизвика противење на насобраните српски навивачи, па полицијата во Мелбурн употреби и солзавец.

Сепак, ситуацијата брзо се смири, а сега останува само да се чека официјалната одлука на владата на Австралија и да видиме дали министерот за имиграција, Алекс Хок, повторно ќе му ја укине визата на првиот рекет на светот. Тоа значи дека сега Ѓоковиќ е потполно слободен и може да се движи низ Мелбурн.

Најпрво се шпекулираше дека Хок имал само четири часа да одлучи дали ќе му ја укине визата на Новак, односно до пладне по средноевропско време, но австралиските медиуми сега тврдат дека тоа би можело да се случи дури вечерва..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.