Ѓокович го доби судскиот процес во Австралија, неизвесно дали ќе настапува на Австралија опен

Понеделник, 10 Јануари 2022

Новак Ѓокович утрово го доби судскиот процес против државата во Австралија, но сè уште нема разрешница дали ќе настапи на турнирот Австралија опен. На потег е министерот за миграција на Австралиската Влада, кој може да донесе одлука за прифаќање или укинување на неговата виза за влез во Австралија.
Според последните информации, Ѓоковиќ со „црн“ говор ја напуштил канцеларијата на своите адвокати, а насобраните фанови изгледа погрешно претпоставиле дека властите го носат на аеродром со цел да го депортираат.

Иако таа информација сè уште не е потврдена, предизвика противење на насобраните српски навивачи, па полицијата во Мелбурн употреби и солзавец.

Сепак, ситуацијата брзо се смири, а сега останува само да се чека официјалната одлука на владата на Австралија и да видиме дали министерот за имиграција, Алекс Хок, повторно ќе му ја укине визата на првиот рекет на светот. Тоа значи дека сега Ѓоковиќ е потполно слободен и може да се движи низ Мелбурн.

Најпрво се шпекулираше дека Хок имал само четири часа да одлучи дали ќе му ја укине визата на Новак, односно до пладне по средноевропско време, но австралиските медиуми сега тврдат дека тоа би можело да се случи дури вечерва..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

Црквата „Св. Кирил и Методиј“ со богата програма за чествување на Сесловенските

Денот на браќата Кирил и Методиј, основоположниците на македонската и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.