Топ Новости

Почина Слободанка Дуева, долгогодишен културен работник на Гевгелија

Понеделник, 10 Јануари 2022

Слободанка Дуева, (74) долгогодишен културен работник од Гевгелија, директор на Градската библиотека „Гоце Делчев“ од која позиција замина во пензија, денеска почина. Веста за загубата на нашата сограѓанка дојде од нејзините блиски, колеги со кои ги делеше пасиите во сферата на културата, за пишаниот збор, за поетските читања, за театарските постави, за гостувањата на културни работници и писатели во нашата Гевгелија. Taa беше еден од организаторите на поетското дефиле посветено на жената „За тебе љубов моја“ на која свои поетски дела читаа гевгелиски поети, а изведуваа ознати дела гевгелиските вљубеници на пишаниот збор.
Родена е на 12 мај 1948 година, во средината на минатиот век. Како пролетно дете уживаше во пролетта, цвеќињата и сето она што ја облагородува човечката душа. Беше сопруга, мајка, баба, вредна колешка, посакуван партнер во работа, верен пријател и сочувствителен човек.

Последниот поздрав и' го испратија бројни сограѓани на социјалните мрежи, меѓу кои и професорката по македонски јазик Даниела Џишева, која напиша:

- „На Слободанка Дуева (нашата тетка Данче)
Благословени се луѓето што те имаа за пријател. Затоа што ти беше поддршка, утеха и спокој, Ти беше поттик и подвиг. Ти беше светлина која ги топлеше нашите срца. Ти беше топол збор, искрена насмевка и верба. Ти беше мудрост. Со поглед во иднината, во дофат со новото. ТИ остана пример за Човек, слика за Жена, инспирација за Уметност. Замина без поздрав, тивко, онака како што минуваше и низ животот. Онака како што заминуваат големите луѓе. Вечна ти слава тетка Данче!“ беа последните зборови на опрост од колешката до Слободанка..

Last modified on Вторник, 11 Јануари 2022 - 20:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.