Топ Новости

Омикрон „експлодира“ и во Гевгелија - денеска 44 новозаразени во регионот на ЦЈЗ Гевгелија

Вторник, 11 Јануари 2022

Институтот за јавно здравје информира дена сојот „омикрон“ на ковид-19 е присутен веќе и во Гевгелија. Ова е 70 пати побрзо и полесно пренослив вирус за разлика од делта сојот, вели епидемиологот д-р Даниловски, па денеска состојбата експлодира со нови 1.964 заразени од ковид-19 во државата од кои 44 во регионот на ЦЈЗ Гевгелија.

Денешната ковид слика во регионот е 31 новоинфицирани со корона вирус и 2-ца починати како резултат на корона компликации во рамките на општина Гевгелија и 13 новозаразени во општина Богданци.

Моменталата ковид состојба во регионот е со 245 активни случаи на ковид-19 од кои::
- Гевгелија 196 активни на ковид-19;
- Богданци 42 активни на ковид -19;
- Дојран 7 активни (нема нови случаи денеска).

Корона експлозијата во државата се должи на се' поприсутната „омикрон“ верзија на коронавирусот.

За пет дена од 05-10.01.2022, направени се испитувања на 152 позитивни примероци на SARS-CoV-2,,а во 104 од нив (68 проценти) е детектирана Омикрон варијантата., покажува последниот извештај на Институтот за јавно здравје.

- „Омикрон варијантата е откриена во 12 градови и тоа: Скопје – 48, Охрид – 27, Кочани – седум, Тетово – шест, Велес – пет, Пехчево, Штип, Гевгелија, Кавадарци по 2 и Виница, Неготино, Битола по еден заразен“, се наведува во извештајот.

Последниот сој на ковид 19 се шири со брзина на светлината, иако повеќето го поминуваат со лесна клиничка слика. За разлика од делта сојот, кај овој вирус е за 90 посто намалена хоспитализацијата и смртноста..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.