Топ Новости

14 години незаборав за гевгелискиот Хектор

Среда, 12 Јануари 2022

Денес се одбележа 14 годишнината од смртта на Капетан Игор Ѓорески - Хектор, постхумно одликуваниот за воен воздухопловен ветаран, прогласен за паднат борец, кој трагично загина со својот вод на воздухопловниот ВИН кој беше на акција на АЛТЕА во БиХ.
По тој повод денеска беше положено свежо цвеќе пред спомен бистата во паркот пред Народниот театар во Гевгелија.

Во трагичната хеликоптерска несреќа кај Блаце, Кумановско, на враќање во Македонија, загинаа сите 12 членови на екипажот, меѓу нив и армискиот пилот, капетан Игор Ѓорески-Хектор (1976-2008) од Гевгелија.
во 2009 година општина Гевгелија на капетан Ѓорески постхумно му ја додели највисоката општинска награда „7 Ноември" за животно дело.

Во услови на намалена видливост, поради маглата, армискиот хеликоптер Ми-17 ја започнал постапката за слетување на аеродромот „Александар Велики“. На падот на армискиот хеликоптер му претходела експлозија.

Во несреќата немаше преживеани, а загинаа потполковник Тони Спасовски, водник Александар Васиќ, водник Александар Тасковски, заставник Тони Давитковски, постар водник Јанко Шириќ, мајор Горан Ристовски, десетар Златко Вељановски, капетан Бране Спасовски, водник Мики Ивановски, заставник Славчо Василев и капетан Игор Ѓоревски.

Почит и и незаборав за гевгелискиот Хектор кој почина на прагот од својот дом пред слетувањето во Македонија и на сите настрадани во хеликоптерската несреќа..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.