Ледена икебана

Четврток, 13 Јануари 2022

Минусните температури во текот на изминатата ноќ оставија свој дневен траг и на денешното сонце на југот од државата - Фонтаната во централниот парк на Богданци природно „украсена“ со мразулци како несекојдневна зимска икебана.

Ниските температури не донесоа снег, но оставија богданчани денеска да и' се воодушевуваат на природната уметничка инсталација во нивниот градски центар.

Минусните ноќни температури ќе продолжат и вечерва. Се очекува во текот на ноќните часови да падне и до -3 степени под нулата. Додека е природата уметнички настроена нема штета, за другите свои манифестации (студ, подзамрзнати плочи во дворот, чешми...) превземете мерки за заштита.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.