Трет ден „галоп“ на омикрон во Гевгелија и во државата

Четврток, 13 Јануари 2022

Веќе трет ден дневните ковид извештаи на Институтот за јавно здравје известуваат за 40-на новозаразени во регионот на Центарот за јавно здравје Гевгелија, и по безмалку 2.000 новозаразени во рамките на државата.
Таквата состојба ја направи напната атмосферата во Општа Болница Гевгелија каде веќе се бележи навала од ковид пациенти. Дневниот прилив за прегледи на позитивните и утврдување на дневна терапија е неколку кратно зголемен, а капацитетите за болничко сместување се 100% исполнети, изјавува директорот на гевгелиската болница, д-р Митко Крџев.
- „Со оглед на тоа што повеќето пациенти се со лесна клиничка слика која е карактеристична за сојот омикрон на коронавирусот, модуларниот ковид центар е наменет за дневна терапија на ковид пациентите, а болничкиот третман се изведува во Нервното одделение на Болницата, кое деновиве е наменето за оваа категорија пациенти“, потенцира Крџев..

Денешната ковид слика во регионот на ЦЈЗ е седна:
- Гевгелија има 231 активни на ковид-19 ( 28 новозаразени се утврдени денеска);
- Богданци има 52 активни случаи на ковид-19 (од денеска 9 новозаразени), и
- Дојран има 9 активни ( еден новозаразен е евидентиран денеска).

Вкупниот број на ковид активните во регионот на ЦЈЗ Гевгелија е 292 лица.
Денеска Гевгелија бележи и еден смртен случај на ковид пациент згрижен во ковид одделението во Општа Болница Гевгелија. Се работи за женско лице од постара возраст. Ова е 92-ра ковид жртва во Гевгелија, односно 113-та ковид жртва во регионот на надлежност на ЦЈЗ Гевгелија. Смртта настапи после доставата на дневниот ковид извештај на Општа Болница Гевгелија до ИЈЗ и истата ќе биде евидентирана во утрешниот извештај на Институтот за јавно здравје за 24 часовната ковид состојба во Македонија. 

Императив за заштита на граѓаните од коронавирусот и понатаму е вакцинацијата. Вакциналниот пункт и понатаму е активен, со тим на лекар и медицински персонал и овде дневно се изведуваат и примарните и бустер вакцинациите. Најголем интерес кај граѓаните е за третата бустер доза која се изведува со вакцината „Фајзер“. Бројот на бустер вакцинираните во Општа Болница Гевгелија се приближува на речиси 3.000 лица..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.