Топ Новости

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Петок, 14 Јануари 2022

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот календар, а на 14-ти според новиот се слави Василица и Стара нова година.

Многу обичаи се поврзани со овој ден.
На многу места се палат бадниковите гранчиња, некаде се замесува посебен обреден леб - василица, во спомен на Свети Василиј Велики. Некои тоа го прават вечерта пред Василица.
Кај нас за Василица се прави домашна погача во која домаќинките ставаат паричка, се пејат василичарски песни во кои треба да биде опфатен тропарот на свети Василиј Велики, а некаде се практикува и палење на оган кој треба да ја симболизира светлината Божја во новата година.

Низ многу места во Македонија одат машки братства наречени Василичари, Суровари, Голомари... и разни други групи кои ја бркаат гладта и болестите и носат плодност во семејствата, во куќите, во полето и во шумите. Во некои краеви се пејат еротски песни за да ја засилат плодноста и на луѓето.

Во гевгелиско познати се русалиските машки играорни групи кои со дрвени мачеви изведуваат игри со кои ги истеруваат лошите духови за заштита на луѓето и населбите. Такви имало во Миравци, Смоквица, Петрово, а галеријата која ја приложуваме подолу е од русалиски групи од Горничет, во втората половина од минатиот век, 1968-1971 година. Фото архива од семејството на Ѓорге Венов.

Верувањата за овој ден се дека денеска треба да избегнувате кавги за да не се карате цела година.

„Сурова, сурова година, Весела, весела година,
Голем клас на нива, Голем грозд на лоза,
Црвено јаболко в градина, Живо, здраво дете до година,
До година – до амина!“

 

Last modified on Петок, 14 Јануари 2022 - 15:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.