Топ Новости

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Петок, 14 Јануари 2022

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на противпожарна опрема од Амбасадата на Германија во Р.С.Македонија, наменета за зголемување на ефикасноста на пожарникарите во справувањето со пожарите на отворен простор.

Донацијата се состои од:
- Моторна пила за дрва „Штил 18“
- Пумпи за прскање на вода;
- Мотор за вода;
- кондури за пожарникарите,
- Црево за гаснење пожар,
- заштитни маски
- Филри за заштитните маски;
- клучеви за хидранти надземни и подземни;
- радиостаници „Бауер“, 8 парчиња.

Целата донација е во вредност од над 4.000 евра и веќе е во владение на ДППД „Дојран“ од Дојран.

Претседателот на ДППД Стојан Шулев вели дека е ова неопходна помош за обавување на доброволната дејност на друштвото кое постои од 2000 година и брои 15 доброволци. Сите биле секогаш на ниво на својата задача да интервениаaт најбрзо на огнените закани било кога е во прашање јавниот простор, приватниот имот, урбаните градби и да се спречат опасности од пожари на подрачјето на општина Дојран.

Освен Дојран, помош од Германската амбасада добија и Доброволните противпожарни друштва од Свети Николе и "Бајрам Мифтари" од Чаир, Скопје. Трите друштва заедно примија опрема за справување со шумски пожари, пожари во урбани зони и домаќинства, сето со вкупна вредност од 22.900 евра.

 

 

Last modified on Петок, 14 Јануари 2022 - 21:57

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.