Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Среда, 19 Јануари 2022

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе жител на Гевгелија денеска беше најуспешен на ден Водици, Богојавление во Гевгелија.
Тој заедно со 20-мина доброволци се фрли по светиот крст во ладните води на Вардар и беше најбрз и најуспешен во својата мисија на ден Водици.

Иле Илев, носителот на светиот крст за GevgelijaNet изјави дека е возбуден ос војот успех. Ова му е трето фрлање по крстот, а второ фаќање. Прв пат бил најуспешен во водите кај Давидово на свои тинејџерски години. Прв пат му успева да биде најуспешниот фаќач и носител на крстот во Гевгелија.
Средувајќи ги своите впечатоци и возбудата која му ја донесе овој свет христијански празник денеска тој преку GevgelijaNet на сите им упати порака:- „Да бидат сите благословени!“

На среќниот носител на крстот денеска му беа врачени повеќе дарови: од Општина Гевгелија лаптоп, од аптеките „Зегин“ машина за перење алишта, од обложувалниците „Евро тип“ доби телевизор.

Свечениот чин на осветувањето на водите на Вардар го извршија тројца свештеници од Гевгелиската Парохија. Од гевгелиската Црква Иле доби благослов со светиот крст и икона да ги посети сите домови и да испорача здравје, мир, благодет, и успешна и родна година.

Да ни е честит големиот христијански празник Богојавление (Водици)!Last modified on Среда, 19 Јануари 2022 - 14:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

Црквата „Св. Кирил и Методиј“ со богата програма за чествување на Сесловенските

Денот на браќата Кирил и Методиј, основоположниците на македонската и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.