ЦЈЗ Гевгелија денес ја регистрираше 122-та ковид жртва од регионот

Недела, 23 Јануари 2022

Пациент од Богданци на возраст од 75 години денеска е евидентиран во извештајот на Институтот за јавно здравје како 18-та ковид жртва од Богданци, а 122 ковид жртва од регионот во надлежност на ЦЈЗ Гевгелија. Пациентот е починат во болнички услови. 

Во актиелниот 5-ти ковид бран од почетокот на годината до сега починати се вкупно 13 граѓани од трите јужни општини, најмногу од Гевгелија 11, и 2-ца од Богданци. Ова во просек значи дека речиси секој втор ден регионот губи по еден свој сограѓани како поседица на ковид епидемијата во државата и регионот, (дневниот просек е 0,7 ковид пациенти кои ја изгубиле битката со вирусот).

На почетокот на годината бројот на ковид заболените изнесуваше 135 лица, а денеска е зголемен за 3,3 пати и изнесува 452 активни лица на ковид-19.

Локалните и здравствените фактори во општините од регионот повикаа на одговорен однос на граѓаните и доследно применување на ковид мерките и протоколите заради заштита на сопственото и јавното здравје на граѓаните. Омикрон наездата во комбинација со делта сојот ги полни болничките капацитети и неделава по трет пат од почетокот на пандемијата е отворена модуларната ковид болница во Гевгелија заради растечкиот број на ковид пациенти со тешки клинички слики, на кои им е потребна специјалистичка хоспитална помош..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.