Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Црн ковид биланс во ЦЈЗ Гевгелија - 5 починати во регионот

Вторник, 25 Јануари 2022

Пет ковид жртви во подрачјето на надлежност на ЦЈЗ Гевгелија известува денеска Институтот за јавно здравје.
Во изминатите 24 часа починат е пациент од Гевгелија на своја 82 годишна возраст. Пациентот подлегнал на компликациите од корона во болнички услови, хоспитализиран во ковид одделение.

Општа Болница Гевгелија со денешниот извештај на ИЈЗ-Скопје пријавила уште 4 ковид жртви - пациенти од 74 до 91 година, кои починале во болнички услови во изминатите две недели. Двајца се од Гевгелија, двајца од Дојран.

Со ова, вкупниот црн биланс во регионот од почетокот на епидемијата до сега е 127 лица од кои во Гевгелија 102 лица, во Богданци 18 и во Дојран 7 лица.

Денеска во регионот се евидентирани 82 новозаразени од корона, и тоа 65 во Гевгелија, 15 во Богданци и 2 во Дојран..

Моменталната ковид состојба во регионот изнесува 501 активни на ковид-19, разместени по општини:
- Гевгелија има 404 позитивни и активни на ковид-19;
- Богданци е со 83 активни;
- Дојран 14 активни на ковид-19.

Во државата денеска се евидентирани нови 2.341 заразени од ковид-19 за изминатите 24 часа, а како активни случаи се водат 20. 856 лица.Last modified on Вторник, 25 Јануари 2022 - 20:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.