Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Смислата на животот

Вторник, 01 Февруари 2022

Дванаесет годишната Лара Станчева е добитник на меѓународна награда за 2021 на литературен конкурс за есеи на тема „Што е смислата на животот“ кој се одржа во Токио, Јапонија

Таа за пример го зела однесувањето на еден бездомник кој својот леб го поделил со гулабите и за миг се исполнил со радосни чувства дека и тој стекнал пријатели.

Лара за својот есеј освои трето место на литературниот натпревар во конкуренција од над 28.000 учесници од 161 светски земји.

Смислата на животот, човечноста, емпатијата, споделувањето со гладните па макар и ти да си гладен, може да ја раскаже за неколку секунди и обичен бездомник со своето природно вродено однесување..

Честитки за малата Лара која успеала да ги забележи овие вредности и со литературен есеј да го пренесе на светот на Меѓународниот литературен натпревар во Токио.

Last modified on Вторник, 01 Февруари 2022 - 15:38

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.