Видео: ЗИЈАН - Гевгелиските Битлси

Петок, 11 Февруари 2022

Коце, Аце, Ане и Ице, а подоцна и Кире е составот на познатата гевгелиска група „ЗИЈАН“. Се изнедрија од детска дружба со музиката и инструментите, создавајќи свои песни, музики, тактови.

Тогашната „МРТ“ препотентно не ги примила да го покажат својот демо материјал па во 80-те години се нашле на фестивали во поранешната СФРЈ и победиле на гитаријада во конкуренција меѓу 237 југословенски бендови.. Така привлекуваат внимание врз себе како откритие на музички таленти од југот.

Тогаш почнува и подемот „дома“ со издавање албум „Низводно“ со снимање видео спотови, со телевизиски гостувања, со настапи на сцените низ републиката. Низвата  песна „Пушти коси“  е позиционирана на високото  11-то место во „Топ 100 највлијателни македонски песни“ во македонската рок енциклопедија.

Коце и Аце, децениското другарство како деца, како музички колеги, како сограѓани и држечки рокери раскажуваат за своето полувековно пријателство и креативно дружење,. пред камерата на „Канал 5“.

Last modified on Петок, 11 Февруари 2022 - 22:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.