Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Се повторува ли ситуацијата со анексијата на Крим?

Четврток, 24 Февруари 2022

Влегувањето на руските трупи во истично Украинските области Доњецк и Луганск на 22 февруари, видено со очите на украинските војници наликува на состојбите кога во 2014 Русија го анектираше полуостровот Крим.

Детонации од гранати одекнуваат во регионот. 

- „Доњецките и Луганските сепаратисти предизвикуваат провокации тврдејќи дека украинските сили ги гранатираат нивните територии. Со тоа и' дадоа повод на Руската Федерација да ги признае како републики. Мислам дека руските трупи и официјално ќе бидат распоредени“ изјавува за Радио слободна Европа војник од Украина, распореден на одбранбените линии.

- „Мислам дека целата ситуација ќе се повтои. Да се надеваме дека нема да биде полошо од 2014 година. Ситуацијата не е добра, но ќе се бориме“ оценува друг украински војник за сегашните руско-украински воени превирања и сличноста со состојбата кога Русија го анектираше Крим.

Руски воени возила и тенкови влегуваат во Украина
Last modified on Четврток, 24 Февруари 2022 - 02:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.