ВИДЕО: Украинка до руски војник -„Зошто дојдовте во мојата земја?“

Четврток, 24 Февруари 2022

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како постара жена стои пред руските војници и разговара со нив.

- „Зошто дојдовте во мојата земја? - го прашала војникот во разговор.

Воедно на Твитер се прикажани и бројни снимки од руски напади. Еден од нив прикажува постара жена покриена со ќебе како седи на клупа пред нејзината зграда која гори. Воените операции на руските трупи во Украина не поминуваат без пропагандна војна . За видеото подолу Украинците велат дека се работи за руски ловец кој напаѓа цивили. Русите исто така велат дека ова е украински МИГ-29 кој ги напаѓа сопствените луѓе за да играат на картата жртва. Руски падобранци го нападнаа аеродромот во Киев. Видео пред тоа. Во Киев одвреме-навреме одекнуваат пукотници, сирени и експлозии, а многу граѓани се обидуваат да побегнат од градот на безбедно. Во градот е воведен и полициски час.
Last modified on Четврток, 24 Февруари 2022 - 21:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.