Преполовен бројот на ковид активните во Гевгелија

Петок, 11 Март 2022

За три ден преполовен бројот на корона активни случаи во Гевгелија.

Актуениот момент Гевгелија го живее со 23 активни случаи на ковид-19, (во бројката влегуваат и денеска евидентираните 2-ца новозаразени и отпишаните 4-ца оздравени ковид пациенти на подрачјето на општина Гевгелија). Наспроти денешната бројка завчера имавме 38 активни, а пред недела дена нивниот број изнесуваше 69 лица.

Во регионот има уште 5 активни лица на коронавирусот, тоа се жители на општина Богданци.

Дојран и понатаму го живее стаусот на прва општина во државата без корона заразени жители во својот општински атар, и секако прва општина од југот која се изборила со короната во тековниот петти омикрон бран.
Пред два дена на листата на општини со „нула“ заразени се приклучи и Делчево по евидентирањето на последните 3 пациенти како оздравени.

Денеска во државата остануваат 33 општини со корона активни пациенти, а 11 од нив се со едноцифрен број на заразени пациенти со коронавирус. Вкупната бројка на активни случаи во државата моментално изнесува 2.046 лица..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.