КК „Кожув“ со победа над Куманово

Недела, 13 Март 2022

Прва победа во рамкте на Првата кошаркарска лига за мажи ја реализираше вечерва на домашен терен екипата на КК „Кожув“ Гевгелија Ова е воедно и прва победа остварена во 2022 година и прва победа по пауза од три месеци,

Со 15 бодови разлика пред домашната публика во спортската сала „26-ти Април“ вечерва гевгелиските кожаркари книжеа резултат од 95-80 над екипата на „Куманово“.

За гевгеличани ова е прв триумф по оној против Ангели на 11 декември 2021 година кога екипата ја сочинуваа сосема други кошаркари од овие што играат сега. Триумфот против Куманово е исклучително значаен бидејќи е остварен против директен ривал во борбата за опстанок.

Одлучувачка беше последната четвртина во која гостите имаа водство од 65-62 за Кожув со серија од 15-2 да направи предност од десет разлика (77-67). За кумановци тоа беше шок од кој не успеаја да се соземат и да одговорат со пресврт.

Во центарот на вниманието беа новите играчи во двете екипи. Анрух го предводеше Кожув со 29 поени, додека кај Куманово прв стрелец беше Акано кој денеска дебитираше и тоа со 35 постигнати поени и 9 скока.
Шест наши играчи беа со двоцифрен број на поени. Најголем впечаток освен Thatch Unruh (29) оставија Travon Broadway со 20 поени, 6 скокови и 2 асистенции. Нашиот капитен Илија Колев мечот го заврши со 13 поени,12 скокови и 6 асистенции и беше еден од најзаслужните за денешната победа. Dekardo Day 12 поени , Горан Главчев 10 поени, 3 скокови и 6 асистенции, Александар Штерјов 8 поени.

Денешната победа беше прва и за Перо Блажевски како тренер на „„Кожув“.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.