Топ Новости

Дечиња градинари

Сабота, 26 Март 2022

Пролетта се буди, а со неа и љубопитноста на најмладите како растат растенијата, тревата, цвеќето, дрвјата.
Во пресрет на љубопитноста најмладите од Детската градинка „Коста Поп Ристов Делчев“ од Богданци реализираа нагледна прошетка до најблиските пластеници насадени со пролетна зелка. Овде фамилите Јакимови и Тасеви им покажаа како се сее семето, каде се одгледува расадот, каде се расадуваат пораснатите билки, како се одгледува земенчукот.

Ништо не беше повозбудливо од тоа малите детски прстиња да замат една семка и да ја насадат во малите садови наполнети со плодна хумусна земја.
Најмладите посетители на земјоделските пластеници во Богданци ветија дека ќе јадат зелка и се' што е корисно за да пораснат големи и здрави!

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.