Пролетно разубавување на ДГ во Прдејци

Недела, 27 Март 2022

Убавото пролетно време отвара простор за игра надвор, па вработените, децата и родителите корисници на услугите во Детската градинка „Развигорче“ во Прдејци денеска реализираа акција за  разубавување на дворот во кругот на градинката.
Се боеја нови жардинери, се боеја ознаки на плочникот, се цртаа цвеќиња и балони на ѕид, се чистеше просторот, дворната површина и други активности.

Времето беше убаво, а доброволци повеќе од потребното, па најмладите искористија дел од времето за игра во песокта, на лулашките, на клацкалките.

Важно е децата да го сакаат местото каде престојуваат, каде учат и се подготвуваат за следното ниво на живот. Децата од Прдејци со радост ја прифатија акцијата, исто така радосни се приклучија на играта после тоа.

Фото: с.Прдејци

 

Last modified on Недела, 27 Март 2022 - 20:07

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.