Топ Новости

„Ај шо лафиш“ со Диверзија

Четврток, 31 Март 2022

Збирката на гевгелиски изреки „Ај шо лафиш“ не можеше да најде подобар изведувач во живо пред публиката од ликот на Чик Ване оживеан на сцената на Народниот театар во Гевгелија од страна на локалниот хуморист, сатиричар, скеч изведувач - Дејан Малзарков.

Со едно око потчитнува, а се' до збор погодува: „Уф работ'та работички има, ама ти уф т'ковиот си глејш“, „Не с' чеши дек шо не т' апе“, „Воа саа шо ќи ти гу кам не е маабет за пупретка“, „Они беа г'с и гашти“, ...

Сигурно сте ги чуле овие одомаќинети изреки од гевгелиско. Од устата на Чик Ване излегуват како во секојдневието, а од авторот на збирката „Ај шо лафиш“ Стефчо Стефанов имаат литературен опис на нивното значење.

Погледнете да се потсетите на богатството на гевгелискиот дијалект и чаршијските мудрости кои имаат столетна традиција.

Last modified on Четврток, 31 Март 2022 - 16:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.