„Ај шо лафиш“ со Диверзија

Четврток, 31 Март 2022

Збирката на гевгелиски изреки „Ај шо лафиш“ не можеше да најде подобар изведувач во живо пред публиката од ликот на Чик Ване оживеан на сцената на Народниот театар во Гевгелија од страна на локалниот хуморист, сатиричар, скеч изведувач - Дејан Малзарков.

Со едно око потчитнува, а се' до збор погодува: „Уф работ'та работички има, ама ти уф т'ковиот си глејш“, „Не с' чеши дек шо не т' апе“, „Воа саа шо ќи ти гу кам не е маабет за пупретка“, „Они беа г'с и гашти“, ...

Сигурно сте ги чуле овие одомаќинети изреки од гевгелиско. Од устата на Чик Ване излегуват како во секојдневието, а од авторот на збирката „Ај шо лафиш“ Стефчо Стефанов имаат литературен опис на нивното значење.

Погледнете да се потсетите на богатството на гевгелискиот дијалект и чаршијските мудрости кои имаат столетна традиција.

Last modified on Четврток, 31 Март 2022 - 16:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.