Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Планинари крводарители

Петок, 01 Април 2022

По повод 70 години од формирањето и успешното егзистирање на најстарото планинарско друштво во Гевгелија, ПД „Кожуф“, а од пред некоја година пререгистрирано во ЗПСК „Кожуф“ неделава се одржа крводарителска акција на која се одзваа планинарите, членовите на клубот, но и млади следбеници на овие здрави луѓе, со здрави навики на живот.
Акцијата се одржа во соработка со Оделот за трансфуиологија при гевгелиската Болница и ОО на Црвениот крст од Гевгелија по повод нивниот јубилеј - 77 години од формирањето на Црвениот крст во Македонија.

Беа собани 48 крвни единици.
Погледнете ја Фото галеријата и насмевките на лицата на овие одважни луѓе кои спортскиот порив го трошат по планините, здравјето го собираат од чистиот воздух при престој во планина, а дел д крвта донираат за здравје на други на кои им е потребна.
Честитки за јубилејците!

 

Last modified on Петок, 01 Април 2022 - 04:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.