Еден работен ден во Центарот „Мајка Тереза“

Петок, 08 Април 2022

Штитениците на центарот за згрижување на лица со посебни потреби „Мајка Тереза“ од Гевгелија како и сите домаќини со подобрувањето на времето се зафатија со работни обврски за уредување на дворот во кругот на Дневниот центар лоциран кај поранешна Касарна.

Во друштво и работата е полесна, со разговор, помош со совети како е најлесно да се искоси тревата, да се собере отпадокот, да се поткастрат дрвцата, да се полеат цвеќињата, да се навадат посевите со градинарски култури. Свое внимание бараат и животните кои овде ги згрижуваат: малото коњче, магаренцето, кокошките, пауните..

- „Дечки одиме, не' чека работа“ - е пораката за старт на работниот ден на децата од Центарот „Мајка Тереза“.

Погледнете колку радост им носи работата, а посебно сработеното од нивна рака. Велат „Трудот го краси човекот“, а овие деца со радост и насмевка го докажуваат тоа.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.