Топ Новости

Технологијата не е живот

Вторник, 12 Април 2022

Поминав еден час во банка со татко ми бидејќи мораше да префрли пари, не можев да одолеам и го прашав:
- Тато, да ти го активираме интернет банкарството?
Ме праша:
- Зошто би го направила тоа?
- Па, тогаш нема да треба да трошите ниту еден час еве за еден трансфер. Можете дури и да купувате онлајн. Ќе ви биде многу полесно и поедноставно.

Бев многу возбуден што го запознав со светот на интернет банкарството.
- Ако го направам тоа, тогаш нема да морам да ја напуштам куќата?
- Не. Дури и намирниците може да ви бидат доставени до врата. Сега Амазон испорачува сè!
Неговиот одговор ми го остави јазикот зад забите.
Тој ми рече:

- „Откако дојдов во оваа банка, запознав четворица мои пријатели, разговарам со персоналот кој одлично ме познава. Знаеш дека сум сам. Ми треба ова. Сакам да се подготвувам и да дојдам во банка. Имам доволно време. Ова се контактите што ги посакувам. Пред две години, кога ми се слоши, дојде да ме види сопственикот на продавницата од каде што купувам овошје, седна покрај мојот кревет и плачеше. Кога мајка ти падна на утринска прошетка, нашиот локален продавач ја виде и веднаш ја зеде колата да ја однесе дома бидејќи знае каде живеам.
Дали би го имал тој „човечки“ допир за сето тоа да се случи онлајн? Зошто би сакал сè да ми биде доставено и да ме принудат да комуницирам само со мојот компјутер?
Сакам да ја познавам личноста со која имам работа. Сакам да создавам врски со луѓе.
Дали „Amazon“ или некој друг имаат такво нешто?
Технологијата не е живот.
Поминувајте време со луѓе, а не со уреди“.

Автор: отец Димитар Тасев - Фејсбук пост.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.